czwartek, 20 października 2016

Market w środku lasu

Market w środku lasu

Pewnie się zastanawiasz co ma wspólnego market w środku lasu z e-commercem i sklepami internetowymi. Czytaj dalej a dowiesz się co ma jedno z drugim wspólnego, a jak się dalej przekonasz ma wiele wspólnego.


W obecnych czasach wszyscy mówią o sklepach internetowych i o konieczności ich posiadania. Jedni je mają, inni dopiero myślą o ich stworzeniu i wejściu w biznes on-line.

Ale jak się ma sklep internetowy do marketu w środku lasu? 

Śpieszę z odpowiedzią. Zróbmy pewne proste założenia. Wyobraźmy sobie że sklep internetowy to nasz market, natomiast lasem będzie Internet.

Dziś praktycznie każda firma stawia swój sklep internetowy, który jest odpowiednikiem marketu w realu. Firm, które oferują nam stworzenie sklepu internetowego jest całe mnóstwo, mogą to być:

  • gotowe pudełkowe rozwiązania, do których potrzebujemy własny serwer lub przestrzeń w serwerowni na jakimś współdzielonych zasobach,
  • rozwiązania typu SaaS (Software as a Service) czyli dzierżawienie sklepu internetowego od wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się utrzymywaniem naszego sklepu i wszelkimi kwestiami technicznymi, a nam praktycznie pozostaje się zająć tylko sprzedażą i marketingiem,
  • rozwiązania typu: "garnitur szyty na miarę" czyli sklep internetowy tworzony wg. wytycznych klienta z doradztwem krawca, którym jest agencja marketingowa, z reguły z najpopularniejszym silnikiem Magento, choć jest wiele innych ciekawych alternatyw dla Magento (ale o tym innym razem).
No dobrze, więc już mamy sklep internetowy, na który wydaliśmy już spore zasoby pieniędzy, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Nasz sklep internetowy to market w środku lasu, a tym lasem jak już wspomniałem wcześniej jest Internet.

Co z tego, że nasz sklep będzie największy, najbardziej nowoczesny z super designem, z całą masą towarów? Nasz sklep jest dalej w lesie i nikt o nim nie wie, mimo że jest najlepszy i najciekawszy. 

I w tym własnie tkwi problem. 

W obecnych czasach wszyscy tworzą sklepy internetowe i umieszczają je w naszym lesie, którym jest Internet. Tych sklepów jest całe mnóstwo w każdej branży. Nie sposób ich nawet zliczyć, ba nawet firm które tworzą sklepy internetowe nie sposób zliczyć, bo ta usługa jest już praktycznie w ofercie każdej agencji reklamowej czy firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych.

Ale wracając do tematu, gdy już mamy wspaniały market w środku lasu, to musimy wokół niego wybudować drogi, którymi klienci będą w stanie do niego dotrzeć. Muszą to być drogi odpowiedniej jakości, z gładkim asfaltem, chodnikami po bokach, a przede wszystkim muszą się te drogi do naszego marketu łączyć z już istniejącymi węzłami komunikacyjnymi, którymi podróżują nasi klienci w wędrówce zwanej w świecie on-line Customer Journey.

A więc mamy już wybudowane drogi, więc wydawałoby się, że już powinno to wystarczyć by w naszym sklepie zrobiło się ciasno od klientów, a jednak ta się nie dzieje.
Dlaczego? 

Same wspaniale drogi dojazdowe, które już nam oferuje każdy inny market postawiony w środku lasu (a jest ich przecież jak wiecie wiele) nie wystarczą do przekonania klienta do odwiedzenia naszego sklepu, nie licząc małej grupy osób, która z czystej ciekawości pojedzie nową drogą, ale taka grupa jest (niestety dla nas) nieliczna i w dodatku nie dająca pewności, że po dojechaniu dokona jakichkolwiek zakupów.

Musimy teraz się zastanowić, co zrobić by przekonać tych ludzi jeżdżących innymi drogami by zechcieli zjechać w naszą drogę i pojechać nią do naszego marketu w środku lasu.

I to będzie najtrudniejsze zadanie, choć mogłoby się wydawać, ze skro już wybudowaliśmy nasz ogromny, wspaniały i nowoczesny market w środku lasu, a wokół niego zbudowaliśmy cały znakomity węzeł komunikacyjny łączący go z pozostałymi drogami po których jeżdżą nasi klienci, to mamy asa w rękawie. Mimo, że wydaliśmy całe mnóstwo pieniędzy na nasz market w lesie, drugą furę pieniędzy na drogi prowadzące do naszego marketu, to potrzebny jest jeszcze pomysł na to by przekonać tych ludzi do zjazdu w naszą  drogę w pierwszej kolejności, a następnie do wytrwałej jazdy tą drogą by dojechali wreszcie do naszego nowoczesnego marketu w środku lasu.

Ok, ale jak to się ma do naszego sklepu internetowego?


Ustaliliśmy, że market w lesie jest naszym sklepem internetowym, a czym są zatem drogi dojazdowe? 

Drogami dojazdowymi w świecie on-line będzie digital marketing czyli wszelkie systemy reklamowe, takie jak np. Adwords, Netsprint, RTB, remarketing, e-mail marketing, kampanie displayowe, porównywarki cen, serwisy aukcyjne i wiele innych rozwiązań służących do mniej lub bardziej bezpośredniej reklamy naszego sklepu i asortymentu w nim się znajdującego.

Mogłoby się wydawać, że możliwość skorzystania z tych wszystkich dobrodziejstw marketingowych powinna nam zapewnić klientów, ale tak nie jest bo same drogi dojazdowe, choćby najlepsze nie zapewnią nam ruchu w sklepie.

Trzeba czegoś więcej by ściągnąć klientów. A więc czego nam trzeba?

Niezbędna jest w tym celu dobra strategia, dzięki której wykorzystując dostępne narzędzia marketingowe, czyli nasze drogi dojazdowe oraz biorąc pod uwagę nasz market w lesie, którym jest nasz nowoczesny sklep internetowy zachęcimy klientów do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której znajduje się nasza platforma e-commercowa.

Bez dobrej strategii digital marketingowej nawet najlepszy sklep internetowy, do którego prowadzi wiele dróg nie przetrwa długo w Internecie, bo w naszym lesie jest całe multum innych marketów, których właściciele dwoją się i troją by skierować klientów na drogi dojazdowe prowadzące właśnie do ich marketu.

Wnioski z historii o markecie w środku lasu:

Tak więc wydanie nawet ogromnych pieniędzy na dobrą platformę e-commercową, i kolejnych pieniędzy na drogi dojazdowe, którymi jak już wspomniałem są wszelkie narzędzia marketingowe nie daje gwarancji sukcesu on-line. Bez dobrej strategii digital marketingowej może się okazać, iż pieniądze te są wyrzucone w błoto i nie generują nam odpowiednio wysokiej stopy zwrotu, której oczekiwaliśmy po ich zainwestowaniu.

Konkluzja:

Zanim przystąpimy do budowy naszego marketu w środku lasu i całego systemu drogowego pomyślmy czym przekonamy klientów by skręcili w naszą drogę i dojechali nią do naszego marketu umieszczonego głęboko w lesie, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy i nerwów w późniejszym okresie.

Udało się dotrzeć do końca tej leśnej opowieści o sklepach internetowych, choć jej dalsze części będą wciąż powstawały. Liczę na to, że zechcesz je przeczytać, a by Ci to ułatwić zapisz się proszę do mojego Newslettera poprzez który jak już powstanie kolejny odcinek niezwłocznie Cię powiadomię.

Jeśli chcesz mnie zachęcić do dalszego pisania, bądź chcesz pomóc mi tworzyć dalszy ciąg tej leśnej historii skomentuj poniżej ten artykuł, by dodać mi zapału i otuchy,  za co będę Ci bardzo wdzięczny Szanowny Czytelniku.

A jeśli potrzebujesz wsparcia E-commerce Managera zajrzyj do zakładki Usługi E-commerce Managera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz